Dzień bez śmiecenia
Wyraź opinię
Sapport
Sezam
A A

ikona youtube  ikona facebook  

 

 

Dzień bez Śmiecenia w Solaris Center!

 

11 maja przypada „Dzień bez Śmiecenia”. Celem tego wydarzenia jest przypomnienie prawidłowych zasad segregowania odpadów, promowanie proekologicznych postaw i ochrony środowiska. Z tej okazji w Solaris Center będzie działać specjalna strefa promująca ReUżytkownię – miejsce stworzone z myślą
o mieszkańcach, w której można wymienić nieużywane już przedmioty. Projekt powstał z inicjatywy pracowników Wydziału Gospodarki Odpadami Komunalnymi Urzędu Miasta Opola. 11 maja, będzie można zapoznać się z zasadami działania ReUżytkowni, obejrzeć wystawę odnowionych przedmiotów, porozmawiać z ekspertami, otrzymać materiały edukacyjne.

Dzień bez Śmiecenia odbywa się w naszym kraju od 16 lat i podejmuje temat odpowiedzialnego zarządzania odpadami. Hasło tegorocznych obchodów brzmi: „JAKOŚĆ MA ZNACZENIE!”. Chodzi o jakościową segregację, jakościową informację i jakościową rekreację. Ważnym elementem działań jest również pokazanie, że odpady to nie śmieci a surowce, które możemy ponownie wykorzystać. W obchody tego dnia włącza się również Solaris Center oraz CH Karolinka. To dobra okazja, żeby przypomnieć mieszkańcom o nowatorskim projekcie, jakim jest ReUżytkownia – miejsce, gdzie można wymienić nieużywane już przedmioty.

ReUżytkowania powstała z inicjatywy pracowników Wydziału Gospodarki Odpadami Komunalnymi Urzędu Miasta Opola i ma celu kształtowanie i promowanie pozytywnych postaw ekologicznych w oparciu o zasady gospodarki o obiegu zamkniętym. PRZYNIEŚ – WYMIEŃ – WYKORZYSTAJ – to trzygłówne zasady działania ReUżytkowni, która działa w Opolu już od jakiegoś czasu, ale z okazji Dnia bez Śmiecenia Urząd Miasta we współpracy z Solarisem promuje tę pożyteczną inicjatywę.

ReUżytkownia jest na co dzień prowadzona przez pracowników Wydziału Gospodarki Odpadami Komunalnymi Urzędu Miasta Opola.

Przedmioty, przyjmowane są w ReUżytkowni to:

-        artykuły gospodarstwa domowego np. szklanki, talerze, sztućce, garnki

-        książki, gry planszowe, puzzle

-        płyty CD i DVD

-        ozdoby, bibeloty, wyroby szklane (np. wazoniki, świeczniki)

-        sztuczna biżuteria

-        zabawki i akcesoria dla dzieci

-        ozdoby, ramki na zdjęcia

-        drobny sprzęt sportowy i akcesoria sportowe

-        artykuły plastyczne i szkolne

-        akcesoria dla zwierząt

-        drobne artykuły pasmanteryjne np. tasiemki ozdobne, guziki, koraliki itp.

-        akcesoria typu: paski, apaszki, torebki, plecaki szkolne i turystyczne

-        ozdoby świąteczne (okresowo, zgodnie z bieżącym sezonem)

-        rośliny doniczkowe, narzędzia ogrodnicze i nasiona

-        niewykorzystane materiały dekoracyjne pozostałe po remoncie np. rolki tapet, artykuły dekoracyjne.

Przedmioty pozostawiane w ReUżytkowni powinny być: czyste i sprawne techniczne, nie stwarzać zagrożenia dla przyszłych użytkowników, nadawać się do ponownego użytkowania. W ReUżytkowni nie są przyjmowane: odzież, obuwie, meble, artykuły spożywcze oraz sprzęt elektryczny i elektroniczny.

Powstanie ReUżytkowni związane jest z realizacją przez miasto Opole projektu z sieci UrbREC „Zasobne Miasta w ramach programu URBACT III”. Jednym z założeń tego projektu jest kształtowanie i promowanie pozytywnych postaw ekologicznych wśród mieszkańców, które oparte są na wdrażaniu gospodarki o obiegu zamkniętym, czyli: dzieleniu się, ponownym wykorzystywaniu, naprawianiu, odnawianiu, ograniczaniu.

Zasady działania, przyjmowania przedmiotów oraz proces ich obiegu określa regulamin, z którym można zapoznać się na stronie www.smieciopolis.opole.pl. Strona dedykowana jest działaniom prowadzonym przez Wydział Gospodarki Odpadami Komunalnymi Urzędu Miasta Opola i zawiera również informacje
o wydarzeniach edukacyjnych organizowanych w ReUżytkowni. (
https://www.smieciopolis.opole.pl/wp-content/uploads/2021/12/Regulamin-ReUzytkowni-2.pdf). ReUżytkownia jest czynna od wtorku do piątku w godzinach 11:00 – 16:00, w tym w czwartki od 11:00 do 18:00 oraz w soboty w godzinach 10:00 – 14:00.

Centra handlowe to miejsca, gdzie wykorzystuje się różnego rodzaju opakowania, te plastikowe, ale także papierowe. To wszystko odpady. Jednak w dalszym ciągu do koszy w galeriach trafia najwięcej odpadów zmieszanych. Dlatego tak ważna jest edukacja konsumenta w zakresie segregacji oraz odpowiedniego gospodarowania odpadami.

Obchodom Dnia bez Śmiecenia, poza promocją ReUżytkowni w Solarsie, będzie towarzyszyła wystawa edukacyjna w Karolince oraz konkursy i akcje edukacyjne w mediach społecznościowych obu galerii.

Strona kampanii „Nie bądź plastik”: https://dontbeplastic.com/pl/


 

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.