Historia miejsca
Wyraź opinię
Sapport
Sezam
A A

ikona youtube  ikona facebook  

historia miejsca zdjecia historycze historia miejsca copernicus szkielet historia miejsca rozbiorka copernicus historia miejsca nowy solaris

Historia placu, na którym znajduje się Solaris Center rozpoczęła się w 1860 roku.

To właśnie w tym roku na stoku góry, gdzie znajdowało się wyrobisko i piece wapienne, a jeszcze wcześniej winnice, został założony browar Pringsheima. Około 1902/1903 roku na skutek pożaru zabudowania, doszczętnie spłonęła słodownia. Odbudowany budynek stanął w najwyższym punkcie miasta i dzięki charakterystycznemu hełmowi na kominie, był z daleka widoczny.

W 1911 roku nastąpiła fuzja browarów Friedlaendera i Pringsheima w spółce pod nazwą Opolskie Browary Akcyjne.

W 1928 roku browary przejęła spółka Schultheiss-Patzenhofer i taki stan trwał do końca wojny. Od tego czasu obiekt ulegał stopniowemu niszczeniu. Budynki i teren browaru wykorzystywano w różny sposób: na magazyny, sklepy i parkingi, by ostatecznie dokonać rozbiórki zabudowań w 1977 roku.

Na atrakcyjny teren w środku miasta rozpisywano kolejne konkursy architektoniczne, ale wszystkie kończyły się niepowodzeniami: w 1975 roku na kompleks handlowo-usługowy, w 1989 roku na hotel. Przez kilka ostatnich lat mieszkańców Opola straszyła niedokończona budowa galerii Copernicus.

Od 1991 roku placem Kopernika określano niewielki obszar przy skrzyżowaniu ulic Sienkiewicza, Oleskiej, Mondrzyka (obecnie Osmańczyka i Marchlewskiego). W tymże roku tę ostatnią ulicę i znajdujący się w sąsiedztwie pl. Armii Czerwonej przemianowano na plac Kopernika. Jego północna część, o kształcie zbliżonym do trójkąta stała się doskonałą lokalizacją dla Galerii Solaris.

Od lutego 2003 roku funkcjonuje tutaj Kinoplex. Południowy fragment placu, o kształcie prostokątnym, pełni rolę parkingu; przedtem działało tu targowisko miejskie Cytrusek.

Ostatecznie w kwietniu 2007 roku rozpoczęła się rozbiórka budynku. Na Plac Kopernika wkroczyła Irlandzka Grupa Inwestycyjna zmieniając oblicze miejsca dzięki realizacji Solaris Center – centrum handlowo-usługowo-rozrywkowego.

Czy wiesz, że:

  • Autorem projektu Solaris Center jest firma JSK Architekci, która zaprojektowała Stadion Narodowy w Warszawie oraz stworzyła koncepcję stadionu we Wrocławiu na Euro 2012
  • Wielopoziomowy parking Solaris Center dysponuje systemem grzewczym zapobiegającym oblodzeniu nawierzchni
  • Solaris Center jako pierwsze centrum handlowe na świecie uruchomiło (w maju 2009 roku) obserwatorium astronomiczne dostępne dla każdego w godzinach funkcjonowania centrum
  • Solaris Center jako pierwsze centrum w Polsce uruchomiło interaktywną podłogę, na której można było grać w gry multimedialne.


Solaris Center w liczbach! Pod koniec 2006 roku Irlandzka Grupa Inwestycyjna nabyła grunt przy Placu Kopernika. Już kilka miesięcy później rozpoczęła się rozbiórka istniejących zabudowań, a w listopadzie 2007 roku wmurowano kamień węgielny.

Podczas trwającej 2 lata budowy obiektu zużyto około:

  • 23 000, 90 m3 betonu
  • 3 000, 00 m2 cegieł
  • 4 500, 00 ton stali


Powstał obiekt 4-poziomowy o powierzchni całkowitej 32 172, 77 m2, wysokości 23 metrów liczący:

  • 96 par drzwi
  • 8 wind
  • 9 klatek schodowych

 

 

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.